Curriculum Vitae

Laura Horelli (*1976 Helsinki) asuu ja työskentelee Berliinissä. Hän valmistui 2001 maisteriksi Kuvataideakatemian tila-aika taiteiden laitokselta ja 2002 hänestä tuli Meisterschülerin Thomas Bayrlen luokalta Frankfurtin Städelschulesta. Vuonna 2011 hän sai Berliinin kaupungin Hannah Höch -tukipalkinnon. Taiteen edistämiskeskus myönsi Horellille viisivuotisen työskentelyapurahan 2012. Berliinissä Laura Horellia edustaa Galerie Barbara Weiss.

Solo Exhibitions

2017 Namibia Today, Kunst im Untergrund, neue Gesellschaft für bildende Kunst Berlin (U5 Schillingstraße), nGbK project group: Jochen Becker, Eva Hertzsch, Karin Kasböck, Folke Köbberling, Adam Page, Valeska Peschke
2016 Jokinen, Muu galleria, Helsinki
2014 Returns, Badischer Kunstverein, Lichthof, Karlsruhe, curator: Anja Casser
2013 Laura Horelli, 12 x 12, IBB-Videolounge, Berlinische Galerie, curator: Anne Bitterwolf
2012 Shedding Details, Ludlow38 Curatorial Residencies, New York, (with Gerhard Friedl), curator: Clara Meister
2011 Hannah-Höch Förderpreis, Neuer Berliner Kunstverein, Berlin, curators: Sophie Golz, Kathrin Becker
The Terrace, Galerie Barbara Weiss, Berlin
2010 Translating Experiences, Goethe Institute Nairobi, Kenia, curator: Christian Hanussek
2008 I Have Been Considering Making a Video about a Ski Resort in Northern Finland and Showing it in a Gallery in Berlin, Pimiö, Turun taidemuseo, Turku Art Museum, curator: Kari Immonen
2007 I Have Been Considering Making a Video…, Galerie Barbara Weiss, Berlin
2005 Reports and Diaries, Galerie Ilka Bree, Bordeaux
2004 Laura Horelli, Galerie im Taxispalais, Innsbruck, curator: Silvia Eiblmayr
2003 You Go Where You’re Sent, Galerie Barbara Weiss, Berlin
2001 Social Distances, Galerie Barbara Weiss, Berlin
Nykyiset naispresidentit (10/2001), Kluuvin Galleria, Helsinki
2000 Artists-in-Residence, AIAV, Yamaguchi, curator: Noriyuki Tsuji
Raum06, Städelschule, Frankfurt/M
1999 Installaatio, Kuvataideakatemian Galleria, Helsinki

Group Exhibitions

2017 Then / Now – Perspectives on Memory, Rosphoto, St. Petersburg, curator: Marketta Haila
Kotikulmilla, State of the Art, Seinäjoen taidehalli, curator: Marketta Haila
Codex, Kunstraum D21, Leipzig, curators: Lena von Geyso, Elisabeth Pichler, Lene Brüggeman
Vielä hetki lapsena, State of the Art, Heinolan taidemuseo, curator: Marketta Haila
Artists’ Film International 2017, Istanbul Modern / Galleria D’Arte Moderna e Contemporanea, Bergamo / Whitechapel Gallery, London / MAAT, Lisbon / n.b.k, Berlin / KCB – Cultural Centre of Belgrade (with Nina Lassila, Agnese Luse, Angela Melitopoulus, Eleonore de Montesquiou, Tanja Ostojic, Meggie Schneider, Isabell Sprengler and Gitte Villesen), curator: Zorana Djakovic
Phantastischer Kapitalismus, Galerie GPL Contemporary, Vienna, curators: Sabine Bitter & Helmut Weber, Johanna & Helmut Kandl, Oliver Ressler, Isa Rosenberger
2016 Ja sama asia nykyaikaisesti käsitettynä, State of the Art, Kari’s Pavilion, Visavuori, curator: Marketta Haila
2015 Sedimente von Wirklichkeit, Galerie für Zeitgenössische Kunst Leipzig, curator: Franciska Zólyom
Let Me Tell You a Story, Göteborgs Konsthall, curator: Mikael Nanfeldt
1989, Galerie Barbara Weiss, Berlin
2014 New York Stories: Twenty Years of ISCP, ISCP, Brooklyn, NY, curator: Kari Conte
Bilder zwischen den Zeilen, Salon Dahlmann and Finnland-institut, Berlin, curator: Eemil Karila
Mother/Land, Kurumaya Museum of Art, Oyama, curator: Machiko Harada
Time Pieces, Videokunst seit 1963, n.b.k, Nordstern Videokunstzentrum, Gelsenkirchen, curators: Marius Babias, Kathrin Becker
2013 Six Impossible Things Before Breakfast, Momentum 7, Nordic Biennial of Contemporary Art, Moss, curator: Power Ekroth
Hausgemeinschaft (family affairs), Galerie für Zeitgenössische Kunst, Leipzig, curator: Julia Schäfer
Open Studios, ISCP, Brooklyn, NY
2012 Posters, Souvenirs and Other Stuff, Focus: The Nordic Countries, Armory Show, New York, curator: Jacob Fabricius
Ich ist ein anderer, Kunstverein Freiburg, curator: Caroline Käding
The Moscow International Biennale for Young Art “Qui Vive?”, Central House for Artists, National Center for Contemporary Art and Moscow Museum of Modern Art, curator: Kathrin Becker
Nairobi – A State of Mind, Kunsthaus Bregenz, curator: Eva Birkenstock
2011 Ars11, Kiasma, Helsinki, curators: Pirkko Siitari, Arja Miller, Jari-Pekka Vanhala
Afropolis, Iwalewa Haus, Bayreth, curator: Christian Hanussek
Transatlantic Impulses, Akademie der Künste, Berlin, curators: Sabrina van der Ley, Markus Richter
2010 Sent by Mail, Galerie Barbara Weiss, Berlin
Critical Complicity, Exnergasse, WUK, Wien, curators: Julia Moritz, Lisa Mazza
Afropolis, Rautenstraub-Jost Museum, Köln, curators: Kerstin Pinther, Larissa Förster, Christian Hanussek
Hydrarcy: Power and Resistance at Sea, Gasworks, London, curators: Anna Colin, Mia Jankowicz
Old News, New Museum, New York, curator: Jacob Fabricius
Take Care, Contemporary Art from Estonia and Finland, Amos Anderson Art Museum, Helsinki, curator: Jaana Kokko
The World In Your Hand, Kunsthaus Dresden, curator: Miya Yoshida
Who Are You Close To, Thrust Projects, New York
Stipendiatinnen und Stipendiaten des Arbeitsstipendiums für Bildende Kunst des Berliner Senats 2009, NGBK, Berlin (with Anu Pennanen), curator: Frank Wagner
Export-Import, Taidehalli, Helsinki (with Ann Kaneko), curator: Maija Koskinen
2009 The Collectors, Danish and Nordic Pavilions, The 53th Venice Biennale, curators: Elmgreen & Dragset
Scorpio´s Garden, Temporäre Kunsthalle, Berlin, curator: Kristine Ropstorff
Zeigen. Eine Audiotour durch Berlin von Karin Sander, Temporäre Kunsthalle, Berlin (with Anu Pennanen)
Collaboration, Autocenter, Berlin (with Ann Kaneko), curator: Gernot Wieland
Viesti (Relay), After the Butcher, Berlin (with Anu Pennanen)
2008 History Acts, Göteborgs konsthall, Göteborg, curators: Mikael Nanfeldt, Johan Sjöström
Anti-festivaali, Kuopio (with Anu Pennanen), curators: Johanna Tuukkanen, Gregg Whelan
Elmgreen&Dragset: Home is the Place You Left, Trondheim Kunstmuseum
Vertrautes Terrain, Centre for Art and Media Karlsruhe (ZKM), curators: Gregor Jansen and Thomas Thiel
Time of Distance, HelsinKISSBerlin, Field Galerie, Berlin and Maa tila, Helsinki, Offener Kanal Berlin and YLE night radio (with Anu Pennanen)
Old News, Midway Contemporary Art, Minneapolis, curator: Jacob Fabricius
Shrinking Cities, Cranbrook, Detroit / CUBE, Manchester / Museum am Ostwall, Dortmund / Pro Arte Institute, St Petersburg
2007 L´Europe en devenir, Centre Culturel Suisse, Paris, curator: Marius Babias
Altenburg: Provinz in Europa, Eine künstlerische und kulturtopographische Anthologie, Lindenau-Museum, Altenburg, (with Antje Engelmann, Rebecca Tess, Ariel Reichmann, Marius Schmidt, Kristina Gödde, Nadine Fecht, Silke Wittig), curators: Jutta Penndorf, Matthias Flügge, Wolfgang Kil
TransRobota, VII Baltic Biennal of Contemporary Art, Szczecin
Spectacle and Situation, Zentrum Paul Klee, Bern
Envisioning Change: Melting Ice – A Hot Topic, Nobel Peace Centre, Oslo and Bozar Centre for Fine Arts, Brussels
Auszeit – Kunst und Nachhaltigkeit, Kunstmuseum Liechtenstein, Vaduz, Liechtenstein, curator: Dr. Friedemann Malsch
Retour d’Italie. Documents en déplacement, Laura Horelli, Norman Richter, Clemens von Wedemeyer and Maya Schweizer, Galerie Jocelyn Wolff, Paris
Europart, Fluc, Wien, curators: Ursula Probst & Walter Seidl
City Without a Center, Institute of Contemporary Art – Dunaújváros, curator: Franciska Zólyom
2006 Old News, centre national de l’estampe et de l’art imprimé, Chatou
Social Design, Matthew Brannon, FOS, Laura Horelli, Badischer Kunstverein, Karlsruhe, curator: Angelika Stepken
Social Process/Procesul Social, Periferic Biennale 7, Iasi, curators: Marius Babias, Angelika Nollert
On the Move, Verkehrskultur II, Westfälischer Kunstverein, Münster, curator: Anja Casser
Lähietäisyys, Laura Horelli, Anu Pennanen, Mika Vainio, Forum Box, Helsinki
Fever Variations, The 6th Gwangju Biennale, Gwangju, curator: Cristina Ricupero
Street: Behind the Cliché, Witte de With Center for Contemporary Art, Rotterdam, curators: Renske Janssen and Nicolaus Schafhausen
2005 Circa Berlin, Nikolaj, Copenhagen Contemporary Art Center, curator: Simon Sheikh
Whatever happened to Social Democracy / in 2052…, Rooseum, Malmö, curator: Charles Esche
Water, Water Everywhere, sMoCA Museum of Contemporary Art, Scottsdale, curator: Marilu Knode
50. Kunstpreis der Böttchertstraße in Bremen, Kunsthalle Bremen, curator: Silvia Eiblmayr
Need to document, Halle für Kunst, Lüneberg, curators: Vit Havranek, Sabine Schaschl-Cooper and Bettina Steinbrugge
Handlungsformate, Laura Horelli, Daniel Knorr, Katya Sander, NBK, Berlin and Kunstverein Göttingen, curator: Marius Babias
Transformer, AIAV, Yamaguchi, curator: Noriyuki Tsuji
Screen Fields, Session House, Tokio, curators: Saskia Wendland, Masayo Kajimura
2004 Berlin North – zeitgenössische Künstler aus den nordischen Ländern in Berlin, Hamburger Bahnhof, Berlin, curator: Gabriele Knapstein
Laura Horelli / Deborah Ligorio, Kunstbank, Berlin
Emotion Eins, Frankfurter Kunstverein, Frankfurt/M and Ursula Blickle Stiftung, Kraichtal, curator: Nicolaus Schafhausen
Manifesta 5, Donostia, San Sebastian, curators: Marta Kuzma and Massimiliano Gioni
Schrumpfende Städte/Shrinking Cities, KW Institute for Contemporary Art, Berlin (with Kathrin Wildner), curator: Philipp Oswalt
Gasag Kunstpreis. Ausstellung der Preisträger, Kunstfabrik am Flutgraben, Berlin
2003 Ill Communication, Dundee Contemporary Arts, Dundee
GNS: Global positioning system, Palais de Tokyo, Paris, curators: Nicolas Bourriaud and Jérôme Sans
Falling Angels, Greene Naftali, New York
Yael Bartana/Laura Horelli: Microcinema, Rooseum, Malmö, curator: Lene Crone Jenssen
2002 Germinations 13, Galeria Arsenal, Bialystok, Puola, curator: Søren Grammel
Finlandia. New Video Work from Finland, Site Gallery, Sheffield, curator: Taru Elfing
Puerto Rico Biennale 02 (En Ruta), San Juan, Puerto Rico, curator: Paula Toppila
Rent a Bench, art in public space, Los Angeles, curator: Jacob Fabricius
2001 Platform of Humankind, The 49th Venice Biennale, curator: Harald Szeemann
Arbeit Essen Angst, Kokerei Zollverein, Essen, curator: Marius Babias and Florian Waldvogel
Neue Welt, Frankfurter Kunstverein, Frankfurt/M, curator: Nicolaus Schafhausen
Frankfurter Positionen, art in public space, BHF-Bank-Stiftung, Frankfurt/M, curator: Florian Waldvogel
ARS 01, Kiasma, Helsinki, curators: Tuula Arkio, Maaretta Jaukkuri, Patrik Nyberg and Jari-Pekka Vanhala
2000 ALKU, Final Exhibition, Academy of Fine Arts, Helsinki
Festival Junger Talente, Messe Offenbach
1999 Cities on the Move 7, Kiasma, Helsinki, part of Tsuyoshi Ozawa’s piece, curators: Hans-Ulrich Obrist and Hou Hanru
1998 Stuttgart 17.7.1956 – Salem (Wis) / USA 3.3.1977, Portikus, Frankfurt/M, curator: Kasper König
1996 Comment, Young Finnish Art, W+G hall, Espoo

Film Festivals, Screenings

2017 Little Cinema International Festival, Kolkata, 8-10.12, curator: Bandhu Prasad Aleyamma
Vibgyor, The largest alternative film festival in South Asia, Thrissur, Kerala, 26.8, curator: Bandhu Prasad Aleyamma
Screening und Talk Laura Horelli, Hochschule für Grafik und Buchkunst, Leipzig, Cooperation of Kunstraum D21 and Expanded Cinema Class/Clemens von Wedemeyer, 26.6, curators: Lena Brüggemann, Lena von Geyso, and Elisabeth Pichler
Performing History, Filmforum der HBK Braunschweig, 19.6, curator: Philip Widmann
Silvestre, 14th IndieLisboa – International Independent Film Festival, 3.5 & 5.5, curators: Nuno Sena, Miguel Valverd, Carlos Ramos
Berlinale Spotlight, Kochi-Muziris Biennale 2016, Pavilion / Cabral Yard / Fort Kochi, 11.3, curator: Ulrich Ziemons
The Stars Down to Earth, 67. Berlinale, Forum Expanded, 12.2 & 13.2, curators: Stefanie Schulte Strathaus, Khaled Abdulwahed, Anselm Franke, Nanna Heidenreich, Ulrich Ziemons, Bettina Steinbrügge
Shorts on Wheels Nairobi Edition, Goethe-Institut Kenya – Pawa 254 – The Elephant – The Alchemist, 29.1, curators: Mbithi Masya, Sheba Hirst
Screening #2, Cample Line, Mid-Nithsdale, UK, 15.1, curator: Tina Fiske
2016 Hybrid Architectures: Case Studies on the African Continent, Hangar, Lisbon, curator: Marta Jecu
EMAP 2016: S.O.S. Save Our Souls Art For a Time of Urgencies, Ewha Womans University Campus, Seoul, curator: Pontus Kyander
UdK Seminar: Faire un Effort!, Kino Arsenal, Berlin, 12.5., curator: Stefanie Gaus
2015 Wenden, Indisziplinäre Tagung, Film-Screenings, Schloss Wahn, Köln-Porz, 17-18.4, curator: Karina Nimmerfall
Architektur-Visionen #1, dokART// Metropolis Kino, Hamburg, 6.5, curator: Janina Kriszio, Cornelia Lund, Vanessa Weber
2013 Stolpersteine, Kassel Dokfest, 16.11
Haus im Film, L40, Berlin, 1.12, curator: Susanne Bürner
Back When Pluto Was a Planet, Transmediale, Haus Der Kulturen Der Welt, Berlin, Imaginary Lives, 3.2
2012 Liquidity, Vladivostok Film Festival
International Competition, Timishort Film Festival, Timisoara
in/compatible, Transmediale, Haus Der Kulturen Der Welt, Berlin, Parallel Worlds, 4.2
2011 The Film is Social Practice, 3rd Off and Free International Film Festival, Seoul
Our Darkness, Kunstlerhaus Stuttgart/Gdansk City Gallery, curator: Victor Neumann
2010 Recontres International Paris, Centre Pompidou, Paris
Survival Kit, Riga, curator: Agnese Luse
The Akward Scene, MAB Film Exercise, Arnolfini, Bristol, curator: Richard Birkett
Event Site, Picture This Atelier, Bristol, curator: Maeve Connolly
2009 New Visions, CPH:DOX, The Copenhagen International Documentary Film Festival, 8.11 & 15.11
Measures series 3, no.w.here, London, curator: Fatos Ustek
Im Andenken an Gerhard Friedl, Filmmuseum Wien, Zeughaus Kino, Berlin
Underdoxs, München
North Wave, Nordic Video Art, Venice Biennale, curator: Lorella Scacco
What am I doing here?, Schloss Solitude, Stuttgart, curator: Kerstin Meyer
Diagonale Film Festival, Graz, 20 & 22.3
2008 Contemporary Library, Pristina, Kosovo, curator: Judith Raum
Nordic Panorama Festival, Malmö, curator: Johanna Billing
2007 Virtuosic Siblings: Berlin/ LA Festival of Film/ Art, Red Cat, Goethe Institute, Villa Aurora, Los Angeles, curator: Ariane Beyn
2004-06 Criss Cross, NIFCA, Helsinki, various locations, curators: Thierry Jousse, Åsa Nacking, Cristina Ricupero, Mats Stjernstedt, Cilla Werning
2003 10. Biennial of Moving Images, Centre pour l’Image Contemporaine, Saint-Gervais, Genf, curator: Charles Esche

Residencies

2013 International Studio and Curatorial Program, New York
2007 Villa Aurora, Los Angeles
2006 Office for Contemporary Art, Oslo
2003 Rooseum, Malmö
2003 Nifca, Helsinki
2000/4/5 Akiyoshidai International Art Village, Yamaguchi

Teaching

2007 Guest professor film and photography, Universität der Künste, Berlin
2006-09 Advisor Research Fellowship in the Arts, Academy of Fine Arts, Bergen

Workshops, lectures or studio visits in Academy of Fine Arts Helsinki, Aalto University Helsinki, Academy of Contemporary Art Tromsø, Oslo National Academy of the Arts, University of Goethenburg, University of Cologne, University of Applied Arts Vienna, Lucerne School of Art and Design, Barnard College (NYC), Weißensee Kunsthochschule Berlin, Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main

Works in Collections

Finnish National Gallery, Helsinki
Collection of The State Art Commission, Helsinki
Video-Forum, Neuer Berliner Kunstverein
Irish Consulate, Cologne

Private collections in Germany, France, UK